Wszystkie aktualności

79. Rocznica Wybuchu Powstania w Gettcie Warszawskim

OEKiR
Pamiątkowa tablica

19 kwietnia przypada 79. Rocznica Wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Przynosił ze sobą żółte żonkile, które stały się symbolem zbiorowej pamięci. Oddział Edukacji Kulturalnej i Regionalnej naszej biblioteki uczcił tę rocznicę stawiając żonkile pod tablicą upamiętniającą kolbuszowskich Żydów znajdującą się na budynku dawnej synagogi.

• Data aktualizacji: 2024-03-28 11:39