Dyskusyjny Klub Książki to grupa osób, które spotykaj się, aby porozmawiać o książkach.
Klubowicze nie są wybitnymi znawcami, ale lubią czytać i rozmawiać na tematy literatury. Na spotkaniach dzielą się swoimi wrażeniami z przeczytanej lektury. Nie prowadzą poważnych dyskusji literackich, a mówią o swoich osobistych odczuciach, związanych z czytanymi książkami.
Inicjatywa tworzenia DKK przywędrowała do Polski z Wielkiej Brytanii.
Jesienią 2006 roku British Council rozpoczęło współpracę z Instytutem Książki mającą na celu popularyzację mody na czytanie.
Tak zrodził się projekt Instytutu Książki „Tu czytamy!”.
Pomysł opiera się na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze.
Celem programu jest wykreowanie mody na czytanie, poprzez akcentowanie przyjemności płynących z lektury oraz promowanie aktywnego udziału w życiu literackim, np. poprzez udział w spotkaniach autorskich, interesujących dyskusjach, czy twórczym wykorzystaniu wiedzy płynącej z literatury.
Opiekę finansową i merytoryczną nad klubami, poprzez biblioteki wojewódzkie, sprawuje Instytut Książki. Zapewnia finanse na zakup książek do dyskusji, wspomaga działania zmierzające do zapraszania autorów i krytyków literackich.
Patronat nad tym wieloletnim programem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wyboru książek do dyskusji dokonują sami klubowicze, w porozumieniu z moderatorami, z list zakupów przedstawionych przez koordynatorów wojewódzkich.
1. Wypożyczalnia Główna – dla dorosłych, powstał 2007 rok, 11 Klubowiczów stałych, tel. 17 22 70 220
moderator Agnieszka Mierzejewska. Spotkania odbywają się w każdy ostatni czwartek miesiąca.
2. Filia Bukowiec - dla dorosłych, powstał w 2011 roku, 13 Klubowiczów stałych, tel. 17 22 70 053
moderator Ewa Cieśla. Spotkania odbywają się w przedostatnią środę miesiąca.
3. Filia Przedbórz – dla dorosłych, powstał w 2017 roku, 8 Klubowiczów stałych, tel. 17 74 46 695
moderator Kazimiera Starzec. Spotkania odbywają się w każdy drugi wtorek miesiąca.
4. Filia Werynia – dla dorosłych, powstał 2012 rok, 8 Klubowiczów, tel. 17 22 71 823.
moderator Maria Styczyńska. Spotkania odbywają się w każdy ostatni czwartek miesiąca.
5. Filia Widełka - dla dorosłych, powstał 2022 rok, 6 Klubowiczów, tel. 17 2274369
moderator Bogusława Siwińska. Spotkania odbywają w trzecim tygodniu miesiąca.
Drodzy Czytelnicy
Miło nam poinformować, że zostaliśmy docenieni i nagrodzeni.
W czerwcu br. zgłosiliśmy się do konkursu organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie, realizującą projekt Instytutu Książki Dyskusyjne Kluby Książki „Ożywione okładki – żywe historie”. Przedmiotem jego była fotografia przedstawiająca tytuł książki, jej fragment lub fabułę, lecz w aranżacji i interpretacji członków DKK. Nie tworzyliśmy własnej książki, lecz należało wykorzystać tytuły, które funkcjonują na rynku czytelniczym.
Za nami majowe spotkanie klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki w filii biblioteki w Przedborzu które zbiegło się w czasie z obchodami Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Cóż za fantastyczna zbieżność – dyskusja, promocja czytelnictwa i spotkanie klubowiczów uwielbiających czytać .
Czy zdarzyło się Wam kiedyś zgubić jakiś drobiazg i zastanawiać, co też mogło się z nim stać? A może znaleźliście coś i to sprowokowało Was do tworzenia w myślach historii jego wcześniejszych losów? Podobny motyw wykorzystała właśnie w swojej powieści Ruth Hogan, autorka "Strażnika rzeczy zagubionych" i właśnie nad tą książką skupiła się nasza dyskusja literacka podczas kwietniowego spotkania DKK w filii Przedbórz.
Motywem przewodnim debiutanckiej powieści Hogan są zagubione rzeczy. A właściwie rzeczy odnalezione przez Anthony'ego Peardew. Bo Anthony po śmierci swojej ukochanej żony zbiera przedmioty zagubione przez innych ludzi, mniej lub bardziej wartościowe. Nawet pojedynczy element puzzli czy dziecięca parasolka ma dla niego znaczenie. Te przedmioty znosi do swojego domu i z dokładnym opisem magazynuje w przestronnym gabinecie. A ponieważ Anthony jest też pisarzem, o znalezionych przedmiotach pisze opowiadania. Pierwsze, te z happy endem, zostają wydane, te bardziej niejednoznaczne zostają przez wydawcę odrzucone.
Marzeniem Anthony'ego jest zwrócić jak najwięcej z tych przedmiotów ich właścicielom. Gdy umiera, na mocy testamentu wraz z cudownym domem pozostawia tę misję Laurze, swojej wieloletniej pracownicy.
Czy uda się jej spełnić wolę zmarłego? Jaką historię kryją w sobie znaleziska? Czy znajdą swoich właścicieli. I najważniejsze? Czy Theresa wybaczy Anthony'emu złamaną przed laty obietnicę? Czy tajemnicze znalezisko połączy ich na wieki? Jeśli chcecie się poznać wszystkie odpowiedzi na te pytania oraz poznać tajemnicę różanego ogrodu sięgnijcie po najnowszą książkę autorstwa Ruth Hogan.