W ostatnich dniach tj. 22-24 czerwca 2026 r. przeprowadziliśmy warsztaty plastyczne „Bajka Lasowiacka” w ramach projektu „Lasowiacy inspirują” realizowanego przez Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie. W warsztatach wzięło udział 14 uczniów szkoły podstawowej z województwa podkarpackiego. Zajęcia odbywały się w Oddziale Edukacji Kulturalnej i Regionalnej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej. We wnętrzu zabytkowej synagogi nie milkły echa dawnej kultury Lasowiackiej. Głównym celem spotkań było zaszczepienie w młodych sercach miłości do kultury lokalnej oraz rozwijanie ich sprawności manualnej.
Zakres tematyczny trzech modułów warsztatów zawierał:
Zwieńczeniem 3 pracowitych, pełnych twórczej energii dni prac warsztatowych jest 14 pięknych ilustracji na płótnie w formacie A3, które zostaną zaprezentowane podczas wystawy „Tete a tete ze sztuką. Wszyscy jesteśmy Lasowiakami – Kolbuszowa 2026” w dniach 1-30 sierpnia 2026r. Prace te znajdą się także w katalogu towarzyszącym wystawie. Bardzo serdecznie dziękujemy za możliwość realizowania tego ważnego projektu pani Krystynie Wróblewskiej Dyrektorowi PZPW oraz panu Pawłowi Michno Dyrektorowi MiPBP w Kolbuszowej a także pani Katarzynie Dypie Dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.
Serdecznie dziękujemy młodym artystom za ich ogromne zaangażowanie, energię i kreatywność. To spotkanie udowodniło, że tradycje Podkarpacia są wciąż żywe i mogą być doskonałą inspiracją dla młodego pokolenia. Dziękujemy także rodzicom i nauczycielom, którzy podjęli trud współorganizacji tych warsztatów. Zapraszamy na uroczysty finisaż w dniu 28 sierpnia 2026 r. o godzinie 17.00.
W poniedziałek 22 czerwca pomimo niesprzyjającej pogody w filii biblioteki w Przedborzu odbył się piknik dla klas I – III. Najmłodsi uczniowie wyposażeni w koce piknikowe i smaczne przekąski zdążyli przed samą burzą dojść do biblioteki gdzie wzięli udział w pogadance na temat bezpiecznych wakacji oraz w akcji " Czytanie na polanie".
Słońce za oknem i wzmożony ruch w ulu - wiosna zawitała również do biblioteki w Bukowcu. Dzisiaj naszą bibliotekę wypełnił zapach miodu i dźwięk ciekawych opowieści - a to wszystko za sprawą warsztatów pszczelarskich, w których wzięli udział uczniowie z pobliskiej szkoły. Gościem specjalnym spotkania był doświadczony pszczelarz, którego dzieci znają jako "pan od informatyki". Pan Bogdan w pasjonujący sposób przybliżył uczestnikom fascynujący świat pszczół. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się jak funkcjonuje rodzina pszczela, jaka jest rola królowej oraz jak wygląda codzienna praca tych niezwykłych owadów. Nasi czytelnicy mogli poczuć się niczym zawodowi pszczelarze, przymierzając kombinezon i kapelusz pszczelarski, bazując na akcesoriach pszczelarskich, poznali też budowę ula od środka. Największe jednak wrażenie zrobiły żywe pszczoły. Gościnne pszczoły pokazały królową matkę wraz z opiekunkami oraz przedstawiły trutnia leniuszka, który zacnie prezentował się w trakcie spotkania. Atmosfera podczas spotkania była wyjątkowo radosna, mnóstwo pytań - dokładnie tak, jak zawsze w naszych bibliotecznych progach. Była to prawdziwa gratka dla każdego ciekawskiego. Dziękujemy naszemu czytelnikowi - dziś Pszczelarzowi za podzielenie się swoją pasją. Sami zobaczcie w fotorelacji, jakie to było fascynujące spotkanie.
W czerwcu w filii biblioteki w Przedborzu odbyła się kolejna lekcja biblioteczna dla uczniów klasy I którzy biorą udział w VII edycji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego wspierającego rozwój czytelnictwa pn. „CZYTAM Z KLASĄ – lekturki spod chmurki”. Tym razem realizowaliśmy moduł III „Razem możemy więcej”, podczas którego rozmawialiśmy o tym, jak ważna jest współpraca, wzajemna pomoc i zaufanie
Tegoroczny XXIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w filii biblioteki w Przedborzu upłynął nam pod znakiem kreatywności, odkrywania i wspólnego przeżywania literackich inspiracji. Hasło „Biblioteka. Otwierasz. Odkrywasz” towarzyszyło wszystkim wydarzeniom, które przez cały tydzień gromadziły w naszej bibliotece dzieci i dorosłych.