Dyskusyjne Kluby Książki

Co to takiego?

Dyskusyjny Klub Książki to grupa osób, które spotykaj się, aby porozmawiać o książkach.

Klubowicze nie są wybitnymi znawcami, ale lubią czytać i rozmawiać na tematy literatury. Na spotkaniach dzielą się swoimi wrażeniami z przeczytanej lektury. Nie prowadzą poważnych dyskusji literackich, a mówią o swoich osobistych odczuciach, związanych z czytanymi książkami.

Skąd pomysł?

Inicjatywa tworzenia DKK przywędrowała do Polski z Wielkiej Brytanii.

Jesienią 2006 roku British Council rozpoczęło współpracę z Instytutem Książki mającą na celu popularyzację mody na czytanie.

Tak zrodził się projekt Instytutu Książki „Tu czytamy!”.

Pomysł opiera się na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać  o  wspólnie  czytanych  książkach  oraz,  że  nie trzeba  być  krytykiem, by czerpać  przyjemność z dyskutowania o literaturze.

Celem programu jest wykreowanie mody na czytanie, poprzez akcentowanie przyjemności płynących z lektury oraz promowanie aktywnego udziału w życiu literackim, np. poprzez udział w spotkaniach autorskich, interesujących dyskusjach, czy twórczym wykorzystaniu wiedzy płynącej z literatury.

Opiekę finansową i merytoryczną nad klubami, poprzez biblioteki wojewódzkie, sprawuje Instytut Książki. Zapewnia finanse na zakup książek do dyskusji, wspomaga działania zmierzające do zapraszania autorów i krytyków literackich.

Patronat nad tym wieloletnim programem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wyboru książek do dyskusji dokonują sami klubowicze, w porozumieniu z moderatorami,  z list zakupów przedstawionych przez koordynatorów wojewódzkich.

Spotkania DKK

• dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o książkach,
  • Klubowicze mogą zapoznać się z najnowszymi publikacjami krajowymi i zagranicznymi,
  • na spotkaniu dzielą się własnymi wrażeniami z przeczytanej lektury,
  • mogą, ale nie muszą prowadzić poważnych dyskusji literackich i znać się na literaturze,
  • optymalna wielkość grupy to 10-12 osób,
  • spotkania nie mają ściśle ustalonej formy, mogą być nieformalne lub uprzednio przygotowane,
  • mogą być prowadzone przez moderatora albo przez samych uczestników.

Zasady dyskusji

• szanujemy opinie innych,
  • nie oceniamy gustów czytelniczych,
  • nie wszystkie lektury przypadną nam do gustu, ale mimo to próbujemy je przeczytać,
  • przychodzimy na spotkania nawet jeżeli nie udało się nam skończyć czytania lektury,
  • jesteśmy otwarci na nowych autorów i nowe gatunki literackie,
  • przede wszystkim mamy się dobrze bawić !

Dyskusyjne Kluby Książki w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kolbuszowej

1. Wypożyczalnia Główna – dla dorosłych, powstał 2007 rok, 11 Klubowiczów stałych, tel. 17 22 70 220

moderator Agnieszka Mierzejewska. Spotkania odbywają się w każdy ostatni czwartek miesiąca.

2. Filia Bukowiec - dla dorosłych, powstał w 2011 roku, 13 Klubowiczów stałych, tel. 17 22 70 053

moderator Ewa Cieśla. Spotkania odbywają się w przedostatnią środę miesiąca.

3. Filia Przedbórz – dla dorosłych, powstał w 2017 roku, 8 Klubowiczów stałych, tel. 17 74 46 695

moderator Kazimiera Starzec. Spotkania odbywają się w każdy drugi wtorek miesiąca.

4. Filia Werynia – dla dorosłych, powstał 2012 rok, 8 Klubowiczów,  tel. 17 22 71 823.

moderator Maria Styczyńska. Spotkania odbywają się  w każdy ostatni czwartek miesiąca.

5. Filia Widełka - dla dorosłych, powstał 2022 rok, 6 Klubowiczów,  tel. 17 2274369

moderator Bogusława Siwińska. Spotkania odbywają w trzecim tygodniu miesiąca.

Najnowsze informacje z Dyskusyjnych Klubów Książki:

Majowe spotkanie DKK w filii Przedbórz

Za nami majowe spotkanie klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki  w filii biblioteki w Przedborzu które  zbiegło się w czasie z obchodami  Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Cóż za fantastyczna zbieżność – dyskusja, promocja czytelnictwa i spotkanie klubowiczów uwielbiających czytać .        Tym razem rozmowy czytelniczek skupiły się wokół kolejnej książki Sylwii Trojanowskiej „ Żona nazisty” pochodzącej z cyklu Anna i Gustaw . Jest to bez wątpienia godna kontynuacja „Łabędzia” powieści która również była omawiana w naszym klubie. Autorka po raz kolejny kreśli przekonującą historię w której przenikają się wojna i miłość, zemsta i nienawiść, śmierć i nadzieja. Siła miłości, odwaga, głęboko skrywane sekrety i trudne wybory to siła napędowa powieści. Zagadkowym bohaterem jest Gustaw, oddany Annie, jednocześnie mający swoje tajemnice. Czasem żeby przeżyć, trzeba mówić językiem wroga, trzeba opowiedzieć się po jego stronie. Tło historyczne przedstawione jest z dużym dopracowaniem i w najdrobniejszych szczegółach. By jeszcze lepiej oddać charakter i historyczną prawdę mamy wątki oparte na prawdziwych postaciach i wydarzeniach.
Czytelnik może śledzić przemianę Anny z polskiej dziewczyny, fordońskiego Łabędzia w żonę Niemca, żonę nazisty. Jednak największym zaskoczeniem dla klubowiczek było zakończenie powieści które dosłownie wbiło nas w fotel i wyjaśniło  wiele niewiadomych dotyczących dalszych losów Anny. Warto pochylić się nad tą historią i przeżyć ją razem z główną bohaterką.

Spotkanie DKK maj
  • Data aktualizacji: 2024-06-15 14:33