Międzynarodowy Dzień Pisarzy

Międzynarodowy Dzień Pisarzy ustanowiony został w 1984 roku przez PEN Club - Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy. Celem PEN Clubu jest promowanie przyjaźni i intelektualnej współpracy pomiędzy pisarzami oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie.

Polski PEN Club powstał z inicjatywy Stefana Żeromskiego w 1925 roku na wzór podobnych stowarzyszeń działających już we Francji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Obecnie na czele Polskiego PEN Clubu stoi Adam Pomorski.

Na działalność PEN Clubu składała się organizacja akcji odczytowych, wieczorów literackich i szereg działań na rzecz unormowania rynku wydawniczego i ochrony interesów twórczych. W 1929 roku zainicjowano przyznawanie nagród Polskiego PEN Clubu tłumaczom polskim i zagranicznym.

Z okazji przypadającego święta w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kolbuszowej Wypożyczalnia, Oddział dla Dzieci i Młodzieży oraz Czytelnia przygotowały ekspozycje książek sławnych pisarzy oraz wystawki.

Jednocześnie dziękujemy wielu znanym i mniej znanym pisarzom, którzy odwiedzili naszą bibliotekę na przestrzeni ostatnich lat. Byli to m.in. Elżbieta Cherezińska, Jacek Hugo-Bader, Agnieszka Lis, Wojciech Jagielski, o. Leon Knabit, Grzegorz Kasdepke, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Andrzej Grabowski, Michał Rusinek, Andrzej Meller, Renata Piątkowska, Krystyna Mirek, Magdalena Witkiewicz i wielu innych.

Już teraz zapraszamy na inspirujące spotkanie z Jarosławem Kretem, który będzie u nas gościł w maju.

W Waszym dniu Drodzy Pisarze życzymy inspiracji, docenienia i wiernych czytelników.

• Data aktualizacji: 2024-04-18 15:48