Drodzy Czytelnicy
Miło nam poinformować, że zostaliśmy docenieni i nagrodzeni.
W czerwcu br. zgłosiliśmy się do konkursu organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie, realizującą projekt Instytutu Książki Dyskusyjne Kluby Książki „Ożywione okładki – żywe historie”. Przedmiotem jego była fotografia przedstawiająca tytuł książki, jej fragment lub fabułę, lecz w aranżacji i interpretacji członków DKK. Nie tworzyliśmy własnej książki, lecz należało wykorzystać tytuły, które funkcjonują na rynku czytelniczym.
Bibliotekarze z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej wraz z bibliotekarzami 7 filii zainaugurowali w dniu dzisiejszym Narodowe Czytanie. Czytaliśmy fragment tegorocznej lektury tj. „Kordiana” Juliusza Słowackiego. W klimat epoki romantyzmu, w której żył i tworzył Juliusz Słowacki wprowadzili słuchaczy zaproszeni goście. Aby przybliżyć postać naszego narodowego wieszcza, jego notę biograficzną przedstawili: Ewa Draus Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz Piotr Panek Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej. Tekst genezy „Kordiana” dla pełnego zobrazowania powodu napisania dramatu przybliżyli słuchaczom: Anna Stec i Stanisław Stec Sekretarz Powiatu Kolbuszowskiego, Krzysztof Wójcicki Zastępca Burmistrza Kolbuszowej oraz Krzysztof Matejek Sekretarz Kolbuszowej. Serdecznie dziękujemy zaproszonym gościom oraz słuchaczom: uczniom Szkół Podstawowych nr 1 i nr 2 w Kolbuszowej, uczniom Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej, Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni, ich dyrektorom, wychowawcom i nauczycielom. Dziękujemy także mieszkańcom Kolbuszowej. Czytaliśmy w Oddziale Edukacji Kulturalnej i Regionalnej naszej biblioteki. Zapraszamy do oglądania fotorelacji z wydarzenia.
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej serdecznie zaprasza mieszkańców Kolbuszowej do wzięcia udziału w trzynastej edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania pod patronatem Prezydenta RP, który w specjalnym liście zachęca do wspólnego czytania: „Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski”.
W tym roku „Kordiana” Juliusza Słowackiego czytać będą zaproszeni goście oraz bibliotekarze. Serdecznie zapraszamy dyrektorów szkół wychowawców i ich uczniów, mieszkańców Kolbuszowej, seniorów, do przyjścia i posłuchania wybranych fragmentów dramatu.
Narodowe Czytanie odbędzie się w piątek 6 września 2024 r., od godz. 9.00. Planujemy zorganizować to wydarzenie w Oddziale Edukacji Kulturalnej i Regionalnej naszej biblioteki na Skwerze Regionalistów przy ul. Piekarskiej 17.
W środę, 28 sierpnia w gmachu Oddziału Edukacji Kulturalnej i Regionalnej MiPBP w Kolbuszowej odbył się wernisaż wystawy fotografii zatytułowanej "Lasu nigdy nie zabraknie" powstałej z inicjatywy Nadleśnictwa Kolbuszowa we współpracy z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Kolbuszowej. To szczególne wydarzenie zostało zorganizowane z okazji 100-lecia Lasów Państwowych, natomiast prezentowana ekspozycja ma za zadanie przybliżenie starań leśników nad zachowaniem otaczającej nas przyrody dla przyszłych pokoleń. Wystawa dostępna jest dla wszystkich miłośników przyrody, pasjonatów leśnictwa do dnia 20 października 2024 r od wtorku do soboty w godzinach 10:00 do 17:00.
W piątek, 23 sierpnia bieżącego roku, gościem naszej Biblioteki była Katarzyna Stoparczyk – dziennikarka radiowa i telewizyjna, autorka książek – „ Franciszek Pieczka – portret intymny” oraz „Jak mieć w życiu frajdę”, a także pozycji dla dzieci , reżyserka spektakli teatralnych. W Programie Trzecim Polskiego Radia stworzyła audycję „Dzieci wiedzą lepiej” oraz „Myślidziecka 3/5/7”.
Przez środowisko pedagogiczne uznawana za twórczynię pedagogiki empatii. Uhonorowana Nagrodą Safony za odwagę pomagania dzieciom i propagowania mądrości dzieci oraz szeregiem innych prestiżowych nagród za pracę z dziećmi.
Propagatorka i współorganizatorka międzynarodowego projektu „Dajcie nam głos !! Kasia Stoparczyk i dzieci”, który w 2024 roku jest nominowany do nagrody „Mistrz Mowy Polskiej/Kuźnia mistrzów Mowy Polskiej”.
Spotkanie rozpoczęliśmy od rozmowy naszego Gościa z dziećmi, po której Pani Kasia przekazała Rodzicom informacje o programie „Dajcie nam Głos!!! Kasia Stoparczyk i dzieci” i zwróciła uwagę na problemy z jakimi we współczesnym świecie borykają się zarówno dzieci, jak i rodzice.
Ciąg dalszy spotkania skupiony był na książce „Franciszek Pieczka – portret intymny”. Już na wstępie autorka podkreśliła, ze nie jest biografia, jest to książka - wspomnienie o autorytecie i niezwykłym człowieku jakim był Pieczka. Cudowna, ciepła pełna wspomnień i przypowiastek o panu Franciszku.
Po spotkaniu był czas na wspólne zdjęcia i podpisywanie książek.
Dziękujemy wszystkim za udział.