Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej

KONKURS „Eksperymentuj, odkrywaj, działaj. Bądź jak Maria!”

alt

Do udziału w konkursie zostało zakwalifikowanych 70 bibliotek. Do 3 marca każda biblioteka biorąca udział w konkursie miała wysłać linki do relacji z przeprowadzonych zajęć. W naszej relacji znalazły się zdjęcia oraz krótkometrażowy film ze spotkań. 17 marca ogłoszono wyniki konkursu. Wyłoniono trzy najciekawsze relacje. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej znalazła się w pierwszej trójce najlepszych z siedemdziesięciu. Nagrodzeni zostaliśmy zestawem pięciu książek Wydawnictwa Widnokrąg, za twórcze rozwinięcie scenariusza, profesjonalną organizację licznych chemicznych eksperymentów i stworzenie wielu stanowisk pracy dających możliwość aktywnego udziału każdemu młodemu uczestnikowi spotkania. Wyniki konkursu zostały ogłoszone w serwisie www.biblioteki.org. Relację ze spotkań można zobaczyć na stronie MiPBP w Kolbuszowej oraz na portalu społecznościowym Facebook.

Głównym celem zajęć było zapoznanie dzieci z wybitną noblistką. Uczestnicy dowiedzieli się kim była, jak żyła i czego dokonała. Dzieci dowiedziały się jak wygląda laboratorium, poznały podstawowe przyrządy badawcze, zasady bezpieczeństwa podczas wykonywanych doświadczeń fizycznych i chemicznych. A stało się to dzięki możliwości przeprowadzenia zajęć warsztatowych w profesjonalnym laboratorium w ZSA-E im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni. Zajęcia poprowadziła nauczycielka chemii p. Kazimiera Gul wraz ze swoimi uczniami. Dzieci miały do dyspozycji fartuchy ochronne, rękawiczki, probówki, odczynniki chemiczne. Pod okiem doświadczonego nauczyciela bezpiecznie przeprowadziły eksperymenty chemiczne wzorując się na scenariuszu i materiałach zawartych w książce „Idol: Maria Skłodowska-Curie”. Przed warsztatami w laboratorium odbyły się zajęcia przygotowawcze w Bibliotece. Dzieci poznały sylwetkę wybitnej chemiczki wykorzystując zbiory biblioteki, tj. albumy, opracowania biograficzne, słowniki, encyklopedie oraz otrzymaną książkę. Uczestnicy zapoznali się także z zasadami bezpieczeństwa w laboratorium. Fajną zabawą okazało się kolorowanie i uzupełnianie ilustracji zawartych w książce „Idol…” dotyczących scen z życia Marii Skłodowskiej-Curie. Praca w grupach była dobrym sposobem na zintegrowanie się dzieci. Z wypowiedzi młodych uczestników warsztatów wynika, że takie zajęcia są atrakcyjną i ciekawą formą poznania sylwetek i dokonań wybitnych Polaków.

Dziękujemy za współpracę Zespołowi Szkół Agrotechniczno- Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni szczególnie za udostępnienie laboratorium oraz profesjonalne przeprowadzenie doświadczeń przez p. Kazimierę Gul oraz uczniów. Dziękujemy również naszym wolontariuszom: Annie Styczyńskiej za wykonanie fenomenalnych zdjęć w szkolnym laboratorium oraz Radosławowi Mańka za pomoc w przygotowaniach.

Maria Starzec

alt

nprc
serce
PITax.pl
  • Data aktualizacji: 2020-10-17 13:10
  • |
  • Licznik odwiedzin: 3 389 129