Spotkanie promocyjne tomiku poezji Ryszarda Szilera

W dniu 21 lutego 2018 r. w  MiPBP w Kolbuszowej odbyło się spotkanie promocyjne tomiku poezji Ryszarda Szilera „Wiersze przydrożne”. Dla większości Kolbuszowian postać Ryszarda Szilera jest znana, ale mało kto zdaje sobie sprawę,  jak wielki jest dorobek artystyczny naszego gościa. Jest  ilustratorem książek, autorem poezji, tekstów do sztuk teatralnych, maluje, rysuje, rzeźbi, jest grafikiem i metaloplastykiem,  stworzył około 300 ikon uprawiając repuserstwo. Od 2010 r. współpracuje z krakowskim wydawnictwem bibliofilskim Miniatura. Jego grafiki znajdują się w  ponad 150 publikacjach wydanych przez Miniaturę. Zilustrował 17 książek wydanych w różnych wydawnictwach. Miniatura wydała 5 jego książek autorskich. Jako grafik tworzy w technice monotypii. W jego dorobku pisarskim znajdują się tomiki wierszy: „Księgi  zamyśleń”  i „Wiersze przydrożne”, dramaty: „Preludia teatralne”, „Małomiejska Ballada”, „W zimowy wieczór”. Był współtwórcą pisma satyrycznego „Kot- pismo dla elit”.  Poezja jest dla niego uzupełnieniem grafik, wiersze pisał od zawsze, tak jak i od zawsze rysował i malował. Wiersze są przede wszystkim refleksją nad rzeczywistością, odpowiedzią na zadawane sobie pytania: skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd dążymy? Na podstawie jego wierszy powstały piosenki, np. „Oberżysta”. Podczas spotkania mieliśmy okazję posłuchać wybranych wierszy z tomiku promocyjnego czytanych przez autora. Wszystkie publikacje Ryszarda Szilera znajdują się w zbiorach naszej biblioteki.

Promocja poezji Ryszarda Szilera
  • Data aktualizacji: 2024-03-28 11:39