Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej

Relacje

Dla mojej Mamy

Święto Mamy to dzień wyjątkowy, podczas którego doceniamy mamy za trud włożony w opiekę nad nami, wsparcie w trudnych chwilach, ich troskę, pomoc i bezwarunkową miłość.

Tego dnia mamy są zwykle obdarowywane laurkami, kwiatami i różnego rodzaju prezentami przez własne dzieci, które w ten sposób chcą im podziękować za trud włożony w wychowanie i miłość oraz okazać szacunek.

Dzień Matki w Polsce obchodzony jest 26 maja. Początki tego święta sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, gdzie kultem otaczano matki-boginie, które były symbolem płodności i urodzaju. Po nastaniu chrześcijaństwa zakazano wyznawania innych bogów, dlatego kult matek wygasł. Zwyczaj powrócił dopiero w XVII-wiecznej Anglii.

Data obchodów święta różni się na całym świecie. Zdarza się nawet, że jest to święto ruchome, które nie ma jednej stałej daty.

W Norwegii Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę lutego, a w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Nigerii w czwartą niedzielę wielkiego postu. W USA Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę maja. W wielu państwach święto to połączone jest z Dniem Kobiet i obchodzi się je 8 marca. Jest tak np. w Bułgarii, na Białorusi, w Albanii, Rosji czy Serbii. 

Wszystkim Mamom, z okazji ich Święta, życzymy spełnienia marzeń, zdrowia i pogody ducha, jak najwięcej powodów do radości ze swoich pociech, a także uśmiechu każdego dnia!

Zachęcamy do odwiedzenia Oddziału dla Dzieci i Młodzieży i wypożyczenia książeczek o Mamie lub do poczytania z Mamą.

GALERIA
Dla Mamy 
Dla Mamy 
nprc
serce
PITax.pl
  • Data aktualizacji: 2020-08-07 13:09
  • |
  • Licznik odwiedzin: 3 260 903