XXVIII spotkania Kolbuszowskiego Klubu Historyka

XXVIII KKH

22 marca 2024 roku, w Sali odczytowej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej odbyło się spotkanie w ramach XXVIII Kolbuszowskiego Klubu Historyka. Tematem spotkania była historyczna i nieco zapomniana kraina Łużyczan, narodu prawie wymarłego, mającego słowiański rodowód.

Ten naród, znajdujący się na styku kultur i pogranicza Niemiec, Czech i Polski, zachował do dziś swoje słowiańskie korzenie (serbsko-łużyckie). Prawdopodobnie przez brak wykształconych elit i odniesień do ważnych wydarzeń historycznych i kulturalnych nie miał szans, na przekształcenie się w niezależne państwo.

Wszystkie te informacje przekazał dr Adam Wójcik z Tarnobrzega, który poprowadził wspomniane spotkanie. Jak sam stwierdził, jest jednym z nielicznych przedstawicieli, mającego korzenie tego zapomnianego narodu w Polsce.

XXVIII KKH
  • Data aktualizacji: 2024-04-26 17:49