Wszystkie aktualności

Liczba odsłon: 458509

29. Raz o Historii Regionu

Turniej Wiedzy o Historii Regionu im. Prof. Haliny Dudzińskiej jest organizowany już od 29 lat przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną, Regionalne Towarzystwo im. Juliana Macieja Goslara oraz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Tegoroczna edycja Turnieju została zorganizowana pod hasłem Kolbuszowska Jesień 1939 r. w 80. Rocznicę Bitwy o Kolbuszowę i została skierowana do uczniów szkół średnich z terenu powiatu kolbuszowskiego.

Tematyka konkursu obejmowała zagadnienia związane z wysiłkiem zbrojnym polskich formacji wojskowych zaangażowanych w obronę Kolbuszowej w dniach 8 i 9 września 1939 r. Finał konkursu odbył się 26 kwietnia 2019 r. w Sali Odczytowej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Kolbuszowej. W finale uczestniczyło 7 uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Janka Bytnara w Kolbuszowej oraz Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939 r. w Kolbuszowej, Laureatami XXIX edycji Turnieju Wiedzy o Historii Regionu im. Prof. Haliny Dudzińskiej zostali: Dominika Kopeć z Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej (I miejsce), II miejsce zajęła Dorota Tęcza z Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej, III miejsce przypadło Dominice Kosiorowskiej (również z ZST), natomiast wyróżnienie otrzymała Emilia Rząsa z kolbuszowskiego Liceum.

Laureaci Turnieju tradycyjnie odbiorą nagrody z rąk Starosty Kolbuszowskiego Józefa Kardysia oraz Burmistrza Kolbuszowej Jana Zuby podczas uroczystej akademii poświęconej 228. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej.

• Data aktualizacji: 2024-03-28 11:39