Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej

Wszystkie aktualności

Liczba odsłon: 234924

O historii współczesnej – spotkanie z Wojciechem Jagielskim

Niezwykłą ucztą było spotkanie w ostatni wtorek, tj. 15 października br. z Wojciechem Jagielskim – niekwestionowanym, jednym z najlepszych reportażystów europejskich.

Wieloletni korespondent wojenny Polskiej Agencji Prasowej i „Gazety Wyborczej”, doskonały reportażysta i pisarz. Obecnie redaktor „Tygodnika Powszechnego”. Relacjonował  rozpad imperium ZSRR, załamanie się apartheidu w RPA, wojny, zamachy stanu, upadki dyktatorów w Kongu, Nigerii, Ruandzie, Burundi, Afganistanie, Czeczeni. Laureat wielu prestiżowych nagród dziennikarskich i literackich. W 2014 roku został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.  Autor książek reporterskich: Dobre miejsce do umierania, Modlitwa o deszcz, Wieże z kamienia, Nocni wędrowcy, Wypalanie traw, Trębacz z Tembisy, Wszystkie wojny Lary, Na wschód od zachodu.

Ryszard Kapuściński  powiedział: „Jagielski zdobył sobie uznanie reportażami z podróży do najbardziej zapalnych punktów naszego globu. W swoich książkach pokazuje wszystkie kontrasty, absurdy i dramaty współczesnej historii”.

W książkach opisuje wszystko to, co przywiózł z dziennikarskich podróży. Bohaterami reportaży czyni zarówno zwykłych  ludzi uwikłanych w konflikty i działania wojenne, jak i znanych przywódców, takich jak Asłan Maschadow, Szamil Basajew, Ahmad Szah Massud czy Nelson Mandela.

To było niecodzienne spotkanie. Z człowiekiem wyjątkowo skromnym. Niezwykle obrazowo, a także wyczerpująco opowiadającym o świecie, w którym spędził większość swojego życia. Żadne pytanie nie pozostało bez odpowiedzi. Brakło tylko czasu na zadanie wielu. Z pewnością wiemy, że W. Jagielski pisze w celu lepszego zrozumienia świata. Jak sam mówi nigdy nie pisał by wywołać w kimkolwiek, zmusić kogokolwiek na zorganizowanie pomocy w tamtych regionach świata. Jego książki wywierają ogrom emocji w czytelniku, a mistrzowska narracja wręcz „wbija” w klimat miejsca wydarzeń. Pasja, profesjonalizm, wiedza i talent. Bezstronność i unikanie stereotypów to najkrótsza charakterystyka pracy i twórczości Wojciecha Jagielskiego.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Tu czytamy!” – Dyskusyjne Kluby Książki.

GALERIA
Wojciech Jagielski 
Wojciech Jagielski 
Wojciech Jagielski 
nprc
serce
PITax.pl
  • Data aktualizacji: 2020-05-30 16:14
  • |
  • Licznik odwiedzin: 3 116 921