Ks. Ludwik Ruczka (1814-1896) – Życie i misja

W dniach 28-29 kwietnia 2016 r. w Sali Odczytowej MiPBP miała miejsce kolejna edycja Turnieju Wiedzy o Historii Regionu. Organizatorami Turnieju od 26 lat są Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej oraz Regionalne Towarzystwo Kultury im. Juliana Macieja Goslara w Kolbuszowej. Nawiązując do obchodów 120 rocznicy śmierci ks. Ludwika Ruczki, tematyka XXVI Turnieju Wiedzy o Historii Regionu im. Prof. Haliny Dudzińskiej poświęcona została postaci tego zasłużonego kapłana, proboszcza kolbuszowskiej parafii w latach 1848-1896, posła Sejmu Krajowego we Lwowie i Wiedeńskiej Rady Państwa, „Ojca Sybiraków”. Laureatami Turnieju dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w dniu 28 kwietnia zostali: I miejsce: SYLWIA WILK (Liceum Ogólnokształcące im. Janka Bytnara w Kolbuszowej), II miejsce: BARBARA CZUSZ (Liceum Ogólnokształcące im. Janka Bytnara w Kolbuszowej), III miejsce: NATALIA DŁUŻYŃSKA (Liceum Ogólnokształcące im. Janka Bytnara w Kolbuszowej), Wyróżnienie: DAMIAN KŁECZEK (Zespół Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Kolbuszowej). Opiekun uczniów LO: MAŁGORZATA MIĄSO, opiekun uczniów ZST: BARBARA SZAFRANIEC.
W dzień później (29 kwietnia) spośród uczniów gimnazjów najlepsi okazali się: I miejsce: KONRAD ŚWIĄTEK (Gimnazjum w Kupnie), II miejsce: DAWID WĘGLOWSKI (Gimnazjum w Widełce), III miejsce: AGATA SZALONY (Gimnazjum w Kupnie), Wyróżnienie: ALEKSANDRA CHUDZIK (Gimnazjum w Widełce). Opiekun uczniów Gimnazjum w Kupnie: ROBERT MACIĄG, opiekun uczniów Gimnazjum w Widełce: EUGENIUSZ LIS.
Laureaci Turnieju tradycyjnie otrzymają nagrody w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej z rąk Burmistrza Kolbuszowej Jana Zuby oraz Starosty Kolbuszowskiego Jóżefa Kardysia w dniu 3 maja 2016 r. podczas uroczystości poświęconej 225 Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.

• Data aktualizacji: 2024-04-26 16:31